Ako správne separovať odpad
Triedenie odpadu
PET fľaše, plastové obaly z potravín, kozmetiky a čistiacich prípravkov, fólie, vrecká, igelitové tašky, vedrá, obaly z CD či prepravky z fliaš. Pred vyhodením je vhodné ich jemne vypláchnuť a ich objem zmenšiť na minimum /zošliapnuť/. Do žltej nádoby môžete pokojne hodiť aj polystyrén.
Nepatria sem: pneumatiky, hrubo znečistené plasty z mastných olejov či pást, nebezpečných látok, zeminy a farieb.
sklenené nádoby, obaly , fľaše, poháre, fľaštičky z kozmetiky či liekov, sklenené črepy, okenné sklo bez rámov a aj sklo z okuliarov.
Nepatria sem: zrkadlá, pozlátené a pokovované sklo, žiarovky a žiarivky, drôtené sklo, autosklo, technické sklo, sklo s obsahom chemických látok, TV obrazovky a monitory, porcelán, keramika, dymové sklo a ani plastové štuplíky a korky zo sklenených fliaš.
papierové obaly, noviny, časopisy, knihy bez pevnej väzby, zošity, listy, kancelársky papier, lepenku, krabice, kartóny, katalógy, letáky, plagáty, obálky, pohľadnice, ba aj krepový papier.
Nepatria sem: nápojové kartóny, silne znečistený či mastný papier, papier s hliníkovou fóliou, voskovaný papier, obaly na mrazené potraviny, škatuľky z cigariet, kopírovací papier, termopapier a mokrý papier.
plechovky, konzervy, kovové súčiastky, drôty a káble (bez bužírky), alobal, či starý kovový riad.
Nepatria sem: kovové obaly obsahujúce zvyšky nápojov a potravín, tuby z krémov a pást, chemicky znečistené kovy, mäkké vrecká z kávy a instantných polievok.
Základné druhy plastov
Polyetyléntereftalát (PET/PETE)
Z ktorého je vyrobených väčšina obalov pitných nápojov, voláme ich PET fľaše. Využíva sa aj pre výrobu liatych výrobkov či fólií.
Polyetylén vysokej hustoty (HDPE)
Je používaný pre výrobu fliaš z pracích prostriedkov, šampónov a inej kozmetiky. Používa sa však aj ako obal v potravinárstve. Je vhodný na balenie výrobkov s krátkou trvanlivosťou, ako je mlieko, džúsy, jogurtové kelímky či kelímky z margarinu. Môže byť nepigmentovavý priesvitný, ale i farebný.
Polyvinylchlorid (PVC/V)
Má dobrú odolnosť voči klimatickým vplyvom, tokové vlastnosti, stabilné elektrické vlastnosti a vynikajúcu chemickú odolnosť.
Polyetylén nízkej hustoty (LDPE)
Je plast používaný predovšetkým na výrobu fólií najmä kvôli jeho pevnosti, ohybnosti a relatívnej priehľadnosti. Je obľúbeným materiálom pre výrobky, kde je potrebné niečo uzavrieť tepelným zváraním. LDPE sa používa na výrobu káblov, ohybných viečok a fliaš.
Polypropylén (PP)
Je známy tým, že má vynikajúcu chemickú odolnosť, je pevný a má najnižšiu hustotu zo všetkých druhov plastov, používaných ako obaly. Má vysoký bod topenia, a preto je ideálnym materiálom pre liatie za horúca. Používa sa od ohybných až po tuhé obaly, tiež vo forme vlákien a ako časti pre automobily alebo spotrebné výrobky.
Polystyrén (PS)
Je všestranný materiál, môže byť pevný, ale aj penový. Býva číry, tvrdý i krehký. Používa sa ako ochranné balenie krehkých výrobkov.
Ostatné (OTHER)
Do tejto kategórie zahrňujeme všetky plasty, ktoré nepatria do kategórií 1 až 6. Môžeme tu nájsť aj kombináciu prvých šiestich druhov plastov. Nie všetky plasty skupiny 7 sú toxické. Ak nevieme, o aký plast ide, radšej tejto kategórii vyhnime. Veľkú skupinu tejto kategórie totiž tvorí druh plastu nazývaný polykarbonát (PC, polycarbonate), ktorý bol donedávna používaný na výrobu mnohých dojčenských produktov (fľaše, cumle, hryzátka, hračky). Jeho súčasťou je toxická chemikália BPA. Mnohé krajiny zakázali predaj produktov pre deti vyrobených z tejto chemickej zložky.